WARTE PRZECZYTANIA

Po lekturze książki „Mnich, który sprzedał swoje Ferrari”.

To książka, która przychodziła do mnie kilka razy. Już jakieś dwa lata temu podczas rozmowy w kuluarach ktoś o niej wspomniał, a ja, choć zapisałam tytuł, to jednak wtedy nie było okazji, by ją kupić i przeczytać. Ci, co mnie znają, wiedzą też jak wygląda mój regał z książkami i jaka jest kolejka tych „do przeczytania”.  I pewnie jeszcze długo bym czekała z jej skonsumowaniem, gdyby nie fakt, że w ostatnim czasie wracała do mnie kilka razy. A ponieważ mam w zwyczaju zwracać uwagę na takie sygnały, bo traktuje je jak przekaz od siły wyższej, wszechświata, by zająć się tą sprawą, książką, spotkać z tym człowiekiem priorytetowo etc. to uznałam, że to jest ten czas i  przeczytałam książkę o Mnichu.

Samodoskonalenie, zamiast porównywania się

To idealna pozycja dla tych, co poszukują wsparcia  i inspiracji na drodze do SAMODOSKONALENIA. To ciepła, miejscami wzruszająca opowieść, której głównym bohaterem jest „nawrócony” z drogi wypalenia i wyniszczenia siebie, prawnik. Wiedza o kształtowaniu satysfakcjonującego życia, oparta na wynikach badań naukowych została zamknięta w krótkiej metaforycznej historii, która stanowi podstawę, a zarazem mapę dla całej opowieści.

Nawyki, nawyki jeszcze raz nawyki

Jej lektura zmienia perspektywę, na ważność kształtowania codziennych nawyków, a miejscami nawet zamienia to działanie w egzotyczną i pociągającą przygodę. Część ludzi zarzuca autorowi, że wiedza w zawarta w „Mnichu, który sprzedał swoje Ferrari” jest nieaktualna. Od czasu wydania pierwszej wersji na nowo zweryfikowano informacje o czasie, w jakim jesteśmy w stanie zbudować nawyk (wtedy autor pisał o 21 dniach, dzisiaj wiadomo, że to zależy od wielu czynników i zwykle zajmuje więcej niż 3 tygodnie). Moim zdaniem jednak ta aktualizacja, nie zmienia jej przydatności, ani nie ma wpływu na aktualność treści w niej zwartych.

„Jestem po prostu człowiekiem, który odnalazł swoją duszę”

Wielu z nas w głównym bohaterze ma szansę odnaleźć siebie, a towarzysząc mu w jego podróży odkryć proste sposoby na to, by dokonać niezbędnych zmian w swojej codzienności, po to, by zwiększyć satysfakcję i sens w naszym życiu. Mam wrażenie, że po jej przeczytaniu podobnie jak główny bohater, wielu z Was zrozumie, co miał na myśli Mnich, krzycząc – „Jestem po prostu człowiekiem, który odnalazł swoją duszę”. To świetna pozycja dla tych, którzy wierzą, że życie pełne sukcesów nie musi oznaczać rezygnacji ze spokoju ducha. Ponieważ liczę, że będziecie chcieli przeczytać tę książkę to nie będę więcej się rozpisywać zostawię tylko na dodatkową zachętę 

20 najbardziej inspirujących cytatów w niej zawartych, których autorem jest Robin S. Sharma.

1.     „Przyszłość będzie szczodra, jedynie, wtedy gdy wszystko ofiarujesz teraźniejszości”

2.     „Zewnętrzny sukces jest niczym, jeśli nie towarzyszy mu wewnętrzne zadowolenie”.

3.     „Istnieje ogromna różnica pomiędzy udanym a dostatnim życiem”.

4.     „Niepokój wysysa z umysłu większość mocy, wcześniej czy później rani duszę”.

5.     „Panowanie nad umysłem, jest zarazem panowaniem nad swoim życiem”.

6.     „Granice Twojego Życia wyznaczasz sobie sam”.

7.     „Jeśli chcesz żyć spokojnym, bogatym życiem, musisz mieć spokojne, bogate myśli”.

8.     „Obrazy wpływają na Twój własny wizerunek, a wizerunek wpływa na sposób, w jaki się czujesz, działasz i rozwijasz”.

9.     „Nie ma nic zaszczytnego w byciu lepszym niż jakakolwiek osoba. Prawdziwy zaszczyt to wznieść się ponad to, kim było się w przeszłości”.

10.  „Każda sekunda poświęcona na myślenie o cudzych marzeniach, zabiera czas i energię i odciąga od własnych pragnień”.

11.  „Rzeczy najważniejszych nie można poświęcać dla ważnych”.

12.  „Nigdy nie trafisz do celu, którego nie masz przed oczami”.

13.  ‘Sukces zewnętrzny zaczyna się od sukcesu wewnętrznego”.

14.  „Najpierw zmień siebie, by zmienić swoje życie”.

15.  „Jesteś tym, co mówisz do siebie cały dzień”.

16.  „Słowa, które wypowiadam do siebie, kreują wizerunek siebie, a to jakim się widzę determinuje podejmowanie działania”

17.  „Twój wizerunek samego siebie jest samospełniającym się proroctwem”.

18.  „Przestań dzielić na kawałki swoje życie i zrozum, że wszystko, co robisz, tworzy całość”.

19.  „Życie pełne osiągnięć, nie musi oznaczać rezygnacji ze spokoju ducha”.

20.  „To, co jest za Tobą i przed Tobą jest niczym w porównaniu z tym, co jest w Tobie”.

Dobrej lektury! Patrycja

PS. Jeśli przeczytacie książkę, to budzie mi miło jak podzielicie się ze mną swoją opinią na jej temat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *