WARTE PRZECZYTANIA

Relacyjny Game Changer

czyli o książce – „Teoria przywiązania w praktyce workbook” od wydawnictwa Laurum

Relacje w naszym życiu to można powiedzieć jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych obszarów. Niewielu z nas je rozumie, umie je budować, modyfikować, oglądać i wybierać. Dla jednych niebo dla innych udręka, kto ma racje? Czy jeśli w naszej relacji powraca pewien schemat, to trzeba się rozstać?  Co wpływa nieświadomie na to, że w relacje wchodzimy, że w nich trwamy albo odchodzimy? Co możemy zrobić, by nasza relacja stała się pełniejsza, lepsza, barwniejsza? Jak nawzajem możemy swoje zranienia rozumieć i nie dokładać drew do ognia? 

Wiele na ten temat ukrytych schematów i powiązań, można odkryć, czytając książkę „Teoria przywiązania w praktyce. Workbook jak budować silne, zdrowe i trwałe relacje z osobami, na których najbardziej nam zależy” autorstwa Annie Chen, którą serdecznie Wam polecam.

Od teorii do praktyki

Teorie przywiązania, każdy student psychologii ma zwykle w małym palcu. Wiele o niej się mówi teraz także w nurcie ogólnych przekazów i bywa odmieniana przez przypadki w kontekście rodzicielstwa. Jednak jak pokazuje życie, pomiędzy teorią a praktyką czasami jest bardzo długa droga a do tego pułapki i mosty zwodzone. Książka „Teoria przywiązania w praktyce. Workbook jak budować silne, zdrowe i trwałe relacje z osobami, na których najbardziej nam zależy” to taki właśnie most, który opadł na stałe i który pozwala odkryć nasz styl przywiązania oraz konsekwencje, jakie rodzi w naszych relacjach. Jak współpracujemy? Albo udzielamy wsparcia? Jak je przyjmujemy? Jak radzimy sobie z konfliktem? Jaki mamy poziom bezpieczeństwa i zaufania w interakcji z innymi? Odkrywając odpowiedzi na te pytania w codzienności i ich świadomość może nam pomóc ocenić nasz udział w tworzeniu albo rdzewieniu naszych relacji.  Większość z nas styl przywiązania buduje na podstawie własnych doświadczeń, w tym tych najwcześniejszych nie do końca świadomych. Jednak wywiera on konsekwencje na nas przez całe życie. I dlatego warto go odkryć, bo jak mówi autorka –  nasza przeszłość nie musi decydować o naszej przyszłości. Korzystając z tego przewodnika, mamy możliwość poznać także całą gamę narzędzi, pozwalających na realne zmiany w naszym zachowaniu nawet w bardzo dorosłym wieku.

Realna zmiana, narzędzia do zastosowania od zaraz

Jako fanka, a rzekłabym nawet niepoprawna optymistka, jeśli chodzi o zmiany – nie zamierzam tego zmieniać, bo optymizm jest mega ważną składową rezyliencji i wytrwałości, a także elementem elastyczności naszych zachowań, a nawet zmian temperamentu –  uwielbiam książki, które są jak plecak skauta, wypakowane wszystkim, co pozwala nie tylko przeżyć i radzić sobie, gdy coś nas po drodze ugryzie albo draśnie, ale także tym, co daje możliwość realizacji ważnych celów. 

Jako że zgadzam się w 100% ze stwierdzeniem, że jako ludzie NIE jesteśmy wykuci w kamieniu – i dodam, że potwierdzają ten fakt także, chociażby badania na temat neuroplastyczności naszego mózgu 🙂 – dlatego takie pozycje jak „Teoria przywiązania w praktyce. Workbook jak budować silne, zdrowe i trwałe relacje z osobami, na których najbardziej nam zależy” zajmują honorowe miejsce w mojej biblioteczce zarówno na regale, jak i w wersji digital.

Jak ulepszać relacje w pracy i w życiu

Chcesz dowiedzieć się jak budować lepsze relacje  życiu i pracy? Przeczytaj te wyjątkową pozycję, wydaną przez wydawnictwo Laurum.  O słyszę już głosy, style przywiązania i praca? A no tak – z wielu powodów. Po pierwsze zapytam – ilu z nas te istotne relacje ma właśnie w pracy? Ilu z nas najbliższe osoby poznało w pracy? Tu od razu uchylę rąbka tajemnicy, że np. ja mojego cudownego męża 🙂  i do tego na co dzień w wielu obszarach razem pracujemy i współpracujemy. Często mamy też dobrych znajomych, członków zespołu, czy po prostu przyjaciół w pracy. Na pewno część z was wie, o czym mówię. Po drugie, a powinno być po pierwsze, upraszczając temat, to właśnie teoria przywiązania wyjaśnia PRESJĘ, jaką odczuwamy, bądź nie, będąc w zależności od innych w relacjach. Każdy z nas przejawia jakieś WZORCE w reakcji na tę presję, które są z reguły wynikiem indywidualnych doświadczeń, także tych z wczesnego dzieciństwa. Ta książka daje nam okazje nie tylko poznać nasze reakcje, ale co istotniejsze przeanalizować, zrozumieć i co najważniejsze daje narzędzia, by dokonać RZECZYWISTEJ zmiany.

Lojalnie uprzedzam, zanim sięgniecie po „Teoria przywiązania w praktyce. Workbook” autorstwa Annie Chen, to książka, której nie da się odzobaczyć odczuć odczytać – sięgacie po nią na własną odpowiedzialność 🙂

Relacyjny Game Changer

A tak już zupełnie serio to z mojej perspektywy jedna z najlepszych książek o relacjach. O tym, jakie dynamiki powstają pomiędzy ludźmi w naszych interakcjach. A także o tym, jak duży wpływ indywidualnie mamy na nasze relacje, często nie zdając sobie z tego sprawy. Dużym atutem tej pozycji – choć trzeba pamiętać, że jestem osobą z wykształceniem psychologicznym, więc nie mogę powiedzieć, że jestem akurat w tym obszarze obiektywna, ale wracając do rzeczy – dużym atutem tej pozycji są proste i jasne opisy różnych stylów przywiązania oraz rewelacyjne ćwiczenia, które można wykonywać samemu albo z interakcji z innymi ważnymi bliskimi osobami z naszego życia (partner, przyjaciółka, ktoś z rodziny). Dodatkowe uznanie dla autorki, wydawcy  i innych odpowiedzialnych – za porządek w treści. Dzięki Annie Chen! Czytając książkę, poznajemy po kolei poszczególne style przywiązania i zachowania, jakie z nich wynikają. Co ważniejsze znajdziemy tu też sposoby radzenia sobie z nimi przez nas samych, jak i przez osoby z naszego otoczenia.  Super są też podsumowania każdego z rozdziałów jakby ZIP treści, co pozwala łatwo wracać do poruszanych tematów –  bo dodam, że to taka pozycja, do których zdecydowanie warto wracać, a nie tylko ją przeczytać i odhaczyć. Tak samo praktyczne jest także powtórzenie na końcu książki narzędzi, z których możemy korzystać. No i layout, wygląda jak ładny, estetyczny, zrobiony z pomysłem zeszyt ćwiczeń co dodatkowo podkreśla jej walory.

Lektura na weekend

Podsumowując, jeśli chcecie pozyskać narzędzia do tego, jak polepszyć swoje funkcjonowanie w różnych relacjach w życiu nie tylko relacjach romantycznych,  partnerskich, czy w związku, ale także w relacjach z rodziną, z przyjaciółmi w relacjach w pracy – to bardzo serdecznie polecam wam sięgnąć po tę pozycję.

To lektura na popołudnie, weekend. Ja ją przeczytałam jakieś kilka godzin, ale ja bardzo szybko czytam, więc niekoniecznie musicie brać ze mnie przykład. Teraz wracam co jakiś czas do ćwiczeńJ  Sama autorka sugeruje, że niekoniecznie musimy czytać ją jak pozycje beletrystyczne jednym ciągiem, ale możemy ją sobie dzielić na kawałki i robić ćwiczenia etapami, we własnym tempie, po to, by być bardziej uważnym w trakcie tej lektury i z niej lepiej skorzystać także na poziomie doświadczenia.

Ja sama czytałam niektóre fragmenty swojemu partnerowi – one prowokowały ciekawe dyskusje na poruszane tematy, a w zasadzie dalej prowokują mimo tego, że już minęła chwila od zakończenia lektury.

Dla par z długim stażem i nie tylko

Na koniec, ode mnie osobiście – narzędzia do budowania bliskości odbudowywania tak zwanego kapitału związkowego w tej pozycji są rewelacyjne. Nie odważę się powiedzieć, że ta książka może zastąpić terapię przypadku relacji romantycznych albo innych ważnych w naszym życiu, ale na pewno może stworzyć przestrzeń do tego, żeby spojrzeć na różne rzeczy inaczej. 

Dziedzictwo i nowe perspektywy

Zobaczenie naszych relacji w świetle dziedzictwa, jakim jest nasz styl przywiązania, bez oceny, bez interpretacji ot, tak po prostu, otwiera drzwi i okna, pozwala zrobić przeciąg i wyciągnąć na światło dzienne, część duchów przeszłości i się z nimi zaprzyjaźnić. A to z kolei tworzy nowy start dla nawet ugruntowanych relacji i można zacząć pisać historię na nowo… w nowy sposób…

Muszę przyznać, że dla mnie to bardzo odświeżające doświadczenie 🙂

Dobrego czytania 🙂

Książkę „Teoria przywiązania w praktyce workbook” autorstwa Annie Chen można kupić w wersji drukowanej jak i digital na ulubiony czytnik można kupić:

https://mtbiznes.pl/laurum/produkt/teoria-przywiazania-w-praktyce

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *