PSYCHOLOGIA DLA KAŻDEGO

W poszukiwaniu życiowych wartości.

Wartości, to nasz osobisty kompas życiowy. 

Ich znajomość i życie zgodnie z nimi zwiększa zaangażowanie i skuteczność naszych działań. Jeśli mielibyśmy znaleźć dla nich metaforę to można by powiedzieć, że to FILTR, który pomaga wyklarować priorytety, KLUCZ do podejmowania decyzji i wyborów oraz NAJLEPSZY COACH, który nauczy nas mówienia NIE.

Jeśli jeszcze nigdy się nad tym nie zastanawiałaś/eś, to zawsze możesz spróbować:) Znajdź 15 minut tylko dla siebie, zapewnij sobie komfortowe warunki do zanurzenia się we własnym wnętrzu. Przyda ci się kartka i długopis.

Pierwszy wybór

Popatrz na poniższą listę inspirujących wartości i wybierz z poniższej listy 15 takich, które dla Ciebie są w życiu najważniejsze.

Nie spiesz się, jeśli robisz to po raz pierwszy, to daj sobie trochę czasu… na początku może być to trudne. Możesz spróbować wykreślać z przykładowej te, które kompletnie Ci nie pasują, a następnie wybrać z tych, które przeszły pierwszą selekcję. 

Trudna selekcja

Udało się? W drugim kroku zawęź listę Twoich wartości do 8! Niech na Twojej liście zostaną te, bez których nie możesz żyć. W tej części także daj sobie tyle czasu, ile będzie ci potrzebne.

Bywa ciężko w tym momencie, bo trudno z czegoś zrezygnować, ale zwykle udaje się w końcu pożegnać tych kilka spośród wartości, bez których sobie poradzimy:). Mam nadzieję, że i Tobie się uda, bo dlaczego nie? W tym przypadku less is more.

Życie czy deklaracje?

Jeśli na Twojej liście zostało 8 wartości, to w kolejnym kroku zastanów się nad tym i najlepiej zapisz (to, co zapisane zostaje w niezmienionej formie, natomiast to co pozostaje w myśli, ma tendencje do elastycznej modyfikacji i zacierania się z biegiem czasu w naszej pamięci) na ile te wybrane przez siebie wartości realizujesz w swoim życiu, na co dzień? Gdzie one się ujawniają? Np. jeśli ważna jest dla Ciebie pomoc i współczucie-pomagam w lokalnym schronisku i opiekuje się porzuconymi zwierzętami. Etc.

Postaraj się znaleźć (a najlepiej też zapisać) przykłady do każdej z wybranej przez Ciebie wartości.

Co chcę zmienić?

Na koniec zastanów się, co możesz/chcesz/dasz radę zmienić, czego chcesz robić więcej, a czego mniej, by zwiększyć udział materializacji wartości w Twoim życiu.

Powodzenia:)

Masz pytania? Czekam na wiadomość: patrycja_sawicka@primoloko.com.pl 

Wpis z serii Ćwiczenia z życia”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *