Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu – ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Kiedy w 2019 roku w rozmowach z firmami padała propozycja wspierania ZDROWIA PSYCHICZNEGO pracowników zdarzały się lekceważące komentarze. Niekiedy oceniające ten koncept za „fanaberię, na którą nikogo nie stać”.
Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości co do istotności ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
Zdrowie psychiczne i wypalenie zawodowe w liczbach – RAPORTY
Prawie 50% kobiet oceniła stan swojego zdrowia psychicznego jako zły lub bardzo zły,a 1/3 respondentek była nieobecna w pracy z uwagi na takie problemy.Women @ Work 2022: A Global Outlook Deloitte
4 z 10 osób badanych przedstawicieli pokolenia Z (46%) i 45% Milenialsów czuje się wypalona zawodowo z powodu intensywności i wymagań środowiska pracy.
Co ważniejsze 25% Zoomersów i 25% Milenialsów uważa, że pracodawcy nie traktują wypalenia zawodowego „poważnie”, co gorsza, uważają także, że nie podejmują działań, które miałyby ten stan zmienić !!!
The Deloitte Global 2022 Gen Z and Millennial Survey 2022
Pozytywny trend w obszarze zdrowia psychicznego w firmach
W tym czasie w polskich firmach i organizacjach rozpowszechniły się działania w zakresie WELLBEINGu (i świetnie). Co chwila jakaś organizacja/firma/platforma przygotowuje raport, w którym tzw. BENEFITY (typu karty do klubów sportowych, masaże, zajęcia z jogi czy ergonomię stanowiska pracy) prezentuje jako recepty na rosnące statystyki wypalenia zawodowego, czy zjawiska typu big resignation.
Nie ma wątpliwości co do tego, że warto by organizacje inwestowały w nie dalej.
By odwrócić jednak odwrócić niepokojące statystyki związane ze ZDROWIEM PSYCHICZNYM i WYPALENIEM ZAWODOWYM KONIECZNE jest wdrożenie ZMIAN w środowisku PRACY, które REALNIE MAJĄ SZANSE na nie wpłynąć.A nie tylko dobrze wyglądają na stronie www, w ogłoszeniach o pracę albo wpisują się w to, co robią inni.
Żaden owocowy piątek, zajęcia na siłowni, joga, czy antystresowe malowanki (choć same z sobie ludziom służą) nie pomogą zatrzymać WYPALANIA SIĘ LUDZI. To jak próba mieszania herbaty źbłem trawy.
To, co musimy zrobić to stworzyć taką kulturę pracy i standardy, by umożliwiały ludziom rozkwit. Zwłaszcza w tak wymagających czasach.
Jak zmniejszyć poziom wypalenia zawodowego wśród pracowników?
Dzisiaj z okazji DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO, dzielę informacjami, które mogą wpłynąć pozytywnie na środowisko pracy i przynieść skutki uboczne w postaci zmniejszenia poziomu WYPALENIA ZAWODOWEGO, jak i poprawy ZDROWIA PSYCHICZNEGO pracowników.
By zmniejszyć poziom WYPALENIA ZAWODOWEGO warto zając się na początek 5 podstawowymi przyczynami jego powstawania*.
5 podstawowych przyczyn powstawania wypalenia zawodowego i obszarów, w których można mu zapobiegać.
Aby stworzyć kulturę, w której pracownicy mogą jak najlepiej wykonywać swoją pracę przy mniejszym ryzyku WYPALENIA ZAWODOWEGO, Liderzy i Menedżerowie powinni początkowo skierować swoje wysiłki na ograniczenie:
1. Niesprawiedliwego traktowania w pracy
2. Niekontrolowanego obciążenia pracą
3. Niejasnej komunikacji od menedżerów
4. Braku realnego wsparcia
5. Nieuzasadnionej presji czasu
Wiesz, jak to zrobić?
Webinaria i edukacja
W październiku prowadzę w 10 różnych firmach webinaria pt. „Jak pracować z pasją i się nie wypalać” – zawarte w nich rekomendacje ww. obszarach, które w krótkim czasie przynoszą pozytywne zmiany zarówno dla pracowników, jak i całych zespołów i organizacji.
Jeśli chcesz zorganizować taki webinar u siebie, napisz co mnie.
A u Was jak dba się o ZDROWIE PSYCHICZNE PRACOWNIKÓW?
Jak Ty dbasz o swoje ZDROWIE PSYCHICZNE?
Co jest możliwe w Twojej firmie?
#PsychologiaWypaleniaZawodowego
#WypalenieZawodowe
*Raport GALLUP’a: Employee Burnout: Causes and Cures