KOMUNIKACJA

Jak wpłynie na pracę PRowców nowelizacja Prawa Prasowego?

33 lata czekaliśmy na nowelizację Prawa Prasowego. Główne zmiany dotyczą obszaru autoryzacji. Co oznacza to dla PRowców, Rzeczników Prasowych? Co zmieni się w kontekście funkcjonowania mediów? Czy są adekwatne do czasów i świata mediów w jakim żyjemy?

Informacja o podpisaniu nowelizacji Prawa Prasowego obiegła dzisiaj media.

Największa zmiana dotycząca obszaru autoryzacji dotyczy nie tylko zmniejszenia kar i sankcji związanych w wypadku braku jej nie uzyskania – które były jeszcze poniekąd spadkiem po PRL, ale przede wszystkim czasu jaki od teraz będziemy mieli na autoryzację. I tak w przypadku udzielenia wypowiedzi dla dziennika, mielibyśmy  6 godzin na autoryzację od momentu jej udzielenia, a w przypadku wypowiedzi dla czasopisma 24 godziny. Jeśli nie uda nam się dotrzymać terminów, dziennikarz będzie mógł opublikować publikację w formie jaką przesłał do nas. I co ważne od razu na etapie udzielania wypowiedzi musimy zaznaczyć, że chcemy skorzystać z prawa do autoryzacji by móc jej dokonać.

Nowelizacja ogranicza także zakres zmian, które można wprowadzić w tekście w ramach autoryzacji. Autoryzacją, nie będzie dla przykładu pisanie – tworzenie tekstu/pytań od nowa, ani też całkiem nowe wypowiedzi.

Jaki to może mieć wpływ dla uczestników życia medialnego, firm, instytucji?? Po pierwsze dyscyplina. Ja osobiście zalecam jeszcze większą powściągliwość, uważność w udzielaniu wypowiedzi. Po drugie warto pojmując decyzję o spotkaniu, rozmowie pamiętać o tym, by zaplanować od razu czas na udzielenie autoryzacji. Ewentualnie umówić się na ten termin z dziennikarzem. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnej agencji public relations, może ona w Twoim imieniu dopilnować kwestii formalnych. Warto też korzystać z rad i doświadczenia osób zajmujących się PR już na etapie udzielania wypowiedzi, wcześniej po to by skonsultować przed wywiadem, czy udzieleniem wypowiedzi to na co warto zwrócić uwagę i jak reagować na niewygodne pytania. Nasi klienci czasami są bardzo rozczarowani, tym, że dziennikarz nie chce zmienić brzmienia ich pierwotnej wypowiedzi – mówią, „bo ja myślałem, że to taka luźna rozmowa”. Pamiętaj, nawet jeśli jest to Twój zaprzyjaźniony dziennikarz, zgadzając się na udzielenie wypowiedzi wchodzisz na służbowy grunt, wszystko co powiesz może być wykorzystane (przeciwko tobie też!!!). Dlatego warto ważyć słowa, przygotowywać się do udzielenia wypowiedzi, by nie było jak w tym kawale, bo co się już „powie” nie da się „odpowiedzieć”.

Jak ta zmiana wpłynie na relacje pomiędzy PRowcami i przedstawicielami mediów? To zależy. Jeśli mamy dobre relacje, pewnie niewiele. Choć terminy narzucone w ustawie są bardzo wyżyłowane. Nasza praca i tak już dzisiaj oznacza czujność 24/7. Z drugiej strony rodzi się pytanie, czy np. redaktor czasopisma zdąży napisać tekst na tyle szybko by go wysłać do autoryzacji w ciągu 24h od jego napisania? Czas pokaże.

Jedno jest pewne, warto poinformować klientów w najbliższym czasie o tej zmianie.  Nowelizacja ma wejść w życie w ciagu 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku ustaw.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prawo-prasowe-nowelizacja-podpisana-przez-prezydenta-uregulowano-autoryzacje-usunieto-obowiazek-przestrzegania-linii-redakcyjnej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *